Суд почне розгляд по суті справи щодо підтоплення в укриттях двох шкіл у Коломацькій громаді: обвинувачені проєктанти надали свої пояснення
![Укриття у школі села Коломацьке Полтавського району](http://i1.poltava.to/uploads/2024/05/19/img73abdacde5e8361941758a65e7ceed48v.jpg)
Полтавським проєктантам Роману Мягкохлібу та Сергію Мурзі оголосили обвинувачення у порушенні правил щодо безпечної експлуатації будівель і споруд. Це стосується порушень в проєктуванні реконструкції комплексу будівель з улаштуванням укриття у двох школах в селі Василівка та Коломацьке Полтавського району. Обоє підсудні не погоджуються з обвинуваченням та вважають, що в їхніх проєктах немає порушень щодо вимог з гідроізоляції укриттів.
Справу по суті розглядатимуть в Полтавському районному суді: підготовче засідання призначили на 13 травня. З Єдиного держреєстру судових рішень відомо, що проєктно-кошторисну документацію для обох укриттів розробив Роман Мягкохліб. Документи перевірив головний експерт ТОВ «Експертиза ЗО» Сергій Мурза: він узгоджував питання щодо міцності, надійності та довговічності захисних споруд відповідно проєкту.
За виготовлення необхідних документів з бюджету Коломацької громади загалом витратили 881 тис. грн. Відповідно проєктів у навчальних закладах побудували укриття. На захисну споруду для школи в селі Коломацьке з бюджету громади витратили 4 млн 426 тис. грн, а на укриття для школи у селі Василівка — 2 млн 972 тис. грн.
![](https://i1.poltava.to/uploads/2024/05/19/ukryttya_kolomacke.jpg)
На досудовому слідстві встановили, що у нових укриттях почалося підтоплення. За висновком судової експертизи, причина підтоплення — порушення державних будівельних норм під час розробки проєкту будівництва укриттів. Слідство вважає, що документи для побудови захисних споруд, розробили без інженерних вишукувань й технічними причинами підтоплення є невірно визначений, при інженерно-геологічному вишукуванні, прогноз рівня ґрунтових вод. З такими висновками не погоджуються обидва обвинувачених проєктанти. Зокрема, Роман Мягкохліб розповів, що досудове слідство не встановило місця потрапляння води в укриття.
«Ця вся справа ґрунтується на двох судових експертизах: одна виконана інститутом Бокаріуса, інша виконана нашим Полтавським НДЕКЦ. І там, і там — судові експерти не встановили звідки тече вода: як вода потрапляє, через що вона потрапляє? Відповідно до прийнятих проєктних рішень, які пройшли експертизу, наша вся споруда захищена рулонною гідроізоляцією. Рулонна гідроізоляція — це напірна гідроізоляція, яка повинна витримувати водяний напір — напір води. А слідством не встановлено взагалі, чи наніс підрядник гідроізоляцію, чи не наніс. Слідство не встановило, як вода проходить руберойд. І саме головне: не визначено, яким чином вода пройшла через гідроізоляцію», — розповів Роман Мягкохліб.
Інший проєктант — Сергій Мурза, зазначив, що у розроблених проєктах реконструкції шкільних укриттів, які він перевіряв, передбачений захист від потрапляння води у споруди.
«Всі укриття, які пройшли через мої руки, — у всіх є гідроізоляція. Це перша та основна вимога. Вся споруда є повністю ізольована рулонним килимом і напір до гідроізоляції. Далі вона ще захищена шиповидною мембраною.
Ситуація, яка склалася, для мене є трошки дивною: на мій погляд, вона не достатньо обґрунтована. Оскільки у висновках експертів, на яких все базується, це фактично їх особиста думка. Тобто чітких параметрів: де саме ізоляція там не така як потрібно, звідки взялась вода в укритті, яким чином вона туди взагалі потрапляє — не визначено. Не визначено взагалі експертами тип ізоляції, який там влаштований», — зазначив Сергій Мурза.
Укриття школи у Коломацькому
![](https://i1.poltava.to/uploads/2024/05/19/img1a36d4c1e398cb442f958709c0d3afc9v.jpg)
![](https://i1.poltava.to/uploads/2024/05/19/imgc1c250f567bc9f59144f1d5bb0f785a0v.jpg)
![](https://i1.poltava.to/uploads/2024/05/19/imgdaaec4e8669b66149a59f02e981155c6v.jpg)
![](https://i1.poltava.to/uploads/2024/05/19/imgcf8dda820b1b523cf9ddb9168e2b86a4v.jpg)
Укриття школи у Василівці
![](https://i1.poltava.to/uploads/2024/05/19/imgd71126e40f33882cceaba78cbc78dc11v.jpg)
![](https://i1.poltava.to/uploads/2024/05/19/imgc2f7716ae212b4330ae0df40b6a5fe3fv.jpg)
![](https://i1.poltava.to/uploads/2024/05/19/img80313f91434d9eacddddd2a93ea94aa9v.jpg)
![](https://i1.poltava.to/uploads/2024/05/19/imgf0bacbdb930961e8298bf44af3393c85v.jpg)
Голова Коломацької громади Євген Почечун повідомив, що в школах у Василівці та Коломацькому очне навчання й в укриттях наразі води немає.
Нагадаємо, у березні, після оголошення підозри порушення правил щодо безпечної експлуатації будівель і споруд, Роману Мягкохлібу та Сергію Мурзі суд обрав запобіжний захід — особисте зобов’язання.
Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»