Розмір тексту

Про нову спрощену систему оподаткування обліку та звітності з 1 січня 2012 року

Що саме чекає на підприємців в новій спрощеній системі оподаткування, розповідає заступник голови Комісії з проведення реорганізації Державної податкової адміністрації у Полтавській області, в. о. заступника голови ДПА в області Людмила Голуб

Людмила ГолубЛюдмила Голуб

Найболючіша серед підприємців тема — спрощена система оподаткування. 4 листопада 2011 року Президентом України було підписано Закон № 4014-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності». Запровадження диференційованого підходу до класифікації малого бізнесу, відповідно до річного обороту, реєстрація «спрощенців» як платників ПДВ та інші новації, ініційовані цим Законом, повинні забезпечити платникам єдиного податку рівні конкурентні умови з суб’єктами господарювання, які працюють на загальній системі оподаткування.

Закон України № 4014-VI набирає чинності з 1 січня 2012 року. З цього часу спрощена система оподаткування, обліку та звітності для суб’єктів господарювання встановлюватиметься виключно Податковим кодексом України. 

— Людмило Олексіївно, відповідно до цього Закону хто з платників податків зможе працювати на спрощеній системі оподаткування?

— Відповідно до п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України визначено чотири групи платників податків, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, а саме:фізичні особи — підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на три групи.

  • До першої групи віднесено підприємців, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150 тис. грн. Для таких підприємців встановлюється ставка податку в межах від 1% до 10% мінімальної заробітної плати (10-100 грн.).
  • Друга група — підприємці, що протягом календарного року використовують працю не більше 10 найманих осіб та обсяг доходу яких не перевищує 1 млн. грн., які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Ставка — від 2% до 20% мінімальної заробітної плати (20-200 грн.).
  • До третьої групи належать особи, які мають не більше 20 найманих осіб та обсяг доходу, що не перевищує 3 млн. грн. Ставка для цієї групи — 3% від отриманої виручки за умови сплати ПДВ або 5% без сплати ПДВ.
  • До четвертої групи відносяться юридичні особи — суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми відповідно до Закону відносяться, якщо вони протягом календарного року використовують працю не більше 50 осіб та мають обсяг доходу, що не перевищує 5 млн. грн. Ставка для цієї групи — 3% від отриманої виручки за умови сплати ПДВ або 5% без сплати ПДВ. Слід зауважити, що відповідно до п.291.6 ст. 291 ПКУ, платники єдиного податку повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

— Який звітний період встановлено для платників єдиного податку?

— Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої групи є календарний рік, а для платників другої, третьої та четвертої груп — календарний квартал. Платники єдиного податку першої та другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Платники єдиного податку третьої та четвертої груп сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал. Сплата єдиного податку здійснюється за місцем податкової адреси. До того ж слід зауважити, підприємці першої та другої групи, які не використовують працю найманих осіб, матимуть економічно обґрунтоване право на відпустку: за один місяць щороку вони не сплачуватимуть «єдиний» податок. Аналогічна норма діє також і у випадку хвороби підприємця, якщо вона триває 30 і більше календарних днів і підтверджена копією листка (листками) непрацездатності.

— Як «єдинщики» вестимуть облік?

— Платники єдиного податку першої та другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.Платники єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік доходів та витрат за формою та в порядку, встановленому Міністерством фінансів України. Також варто відзначити, що на відміну від діючого законодавства з Нового року не передбачено збільшення розміру ставки податку за кожного найманого працівника.

— Якщо підприємець вирішить обрати для себе на наступний рік саме спрощену систему оподаткування, що він має насамперед зробити?

— Раніше, для переходу на спрощену систему оподаткування, необхідно було подати відповідну заяву до податкової інспекції за місцем реєстрації до 15 грудня. Враховуючи зміни, що відбулися, форма заяви, Свідоцтва, та порядок їх заповнення — будуть змінені. Наразі форми цих документів та методичні рекомендації надані Державною податковою службою України на погодження до Мінфіну. Саме тому термін подання заяви щодо вибору спрощеної системи оподаткування на наступний рік і було відстрочено до 25 січня 2012 року. До того часу відповідні форми заяви, Свідоцтва та порядок їх заповнення буде затверджено Міністерством фінансів України.У свою чергу Свідоцтва про сплату єдиного податку і патенти про сплату фіксованого податку на 2011 рік є дійсними до отримання нового Свідоцтва, виданого за новими правилами, але не пізніше ніж до 1 червня 2012 року. Звертаючись до полтавців, платників податків, які перебувають або планують перейти на спрощену систему оподаткування в новому році, хотілося б зауважити, що фахівці податкових органів області завжди готові надати кваліфіковану консультаційну допомогу.Якщо ви бажаєте отримати роз’яснення особисто, до ваших послуг працює безкоштовна (зі стаціонарного телефону) телефонна лінія Інформаційно-довідкового департаменту ДПС України — 0-800-501-007, інформаційно-довідкова служба з питань оподаткування у містах Полтаві та Кременчуці за номером 1507.Отримати консультацію та роз’яснення від фахівців податкової служби також можна, завітавши до спеціальних консультаційних центрів, які з грудня минулого року створені та працюють у всіх податкових органах області.

Підготовлено управлінням масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА у Полтавській області

Останні новини

Полтавщина:

Запропонувати тему